Hostinec u Rozvědčíka

Switch to desktop Register Login

Zajímavosti

 

Hostinec v době socialismu

Komunisti vdově Fraňkové restauraci sebrali a milostivě jí tam dovolili pracovat. Penzi ale nedostávala. Údajně zásluhou spisovatele Miroslava Ivanova, který v kraji měl chalupu, ji později přece jenom nějaký důchod jako válečné vdově přiznán byl. Nikdo z místních nepochybuje o tom, že jejich rozvědčíka někdo udal, ale udavačovo jméno si jen šuškají; nahlas se ho zdráhají vyslovit. Ostatně není zapsáno ani v protokolech gestapa. A tak patrně zůstane zahaleno tajemstvím navždy. Prezident republiky udělil 15. prosince 1945 rotmistru zbrojíři Jaroslavu Fraňkovi in memoriam Československý válečný kříž 1939 a 20. prosince 1947 mu ministr národní obrany propůjčil in memoriam čestný titul štábního rotmistra správní zbrojní služby. Zářivě bílý hostinec U rozvědčíka na břehu Berounky je na průčelí ozdoben heslem, kterým se vždy řídil muž, o němž se po právu říká, že se nikdy nevzdal a nikdy nezradil: „Co kdo mně přeje jedenkrát, já jemu tisíckrát.“

(zdroj.Neznámí hrdinové, autor Pavel Taussig)

Napsali o hostinci

„Na ryby jsem šel na Skřivaňský potok. Sem jsme jezdili už v době, kdy jsem se vozil v bílém kočárku a přitom cucal dudlík. Na tom krásném potoce se kdysi usídlil bezvadný chlap, Jarda Franěk se svou ženou. Býval rozvědčíkem v Indočíně, v Annamu. A když se vrátil, tak tu na rozcestí šedivých silnic pod Nezabudicemi postavil dřevěný stánek s pivem, rumem a žlutou limonádou a nazval jej Annamo. Natřel ho nahnědo a o kus dál na potoce postavil zděnou restauraci U Rozvědčíka. Celý život zůstal srdcem rozvědčíkem, až mu Němci to srdce zabili za války ve věznici Plötzensee.“ — Ota Pavel (Smrt krásných srnců)

„Hospoda U Rozvědčíka. Stačí zmínit její jméno a každému naskočí místo i neopakovatelná nálada knížek Oty Pavla. Stojí tu dodnes, se stejným jménem, s téměř stejným osazenstvem. Vedle chatařů, trampů a vodáků přibyli jen pestrobarevní cykloturisté. Hospoda není památkově chráněna. Dům totiž nevyniká nápaditou architekturou, ani není dostatečně starý. Dobře sem ale zapadá…“ — Petr Sklenička (Pronajatá krajina)

 

Copyright © 2013-2014 hostinecurozvedcika.cz

Top Desktop version